Лекція №5 Розвиток, досягнення та перспективи автоматизації бібліотек України

Програмні системи для автоматизації бібліотек

Автоматизована бібліотечна інформаційна система (АБІС) «МАРК-SQL» - це бібліотечна інформаційна система третього покоління, розробка якої продовжила процес розвитку автоматизованих інформаційних бібліотечних систем сімейства під загальною назвою "МАРК".  АБІС "МАРК-SQL" забезпечує комплексну автоматизацію усіх бібліотечних процесів і включає п’ять  основних модулів: Адміністратор;  Каталогізатор; Комплектування; Пошук; Абонемент; Періодика.

Модуль “Адміністратор” – підсистема, яка здійснює адміністрування системи і баз даних і виконує функції по адаптації системи до потреб користувачів. Модуль “Каталогізатор” — підсистема, за допомогою якої здійснюється створення і ведення електронного каталогу, наукова і технічна обробка нових надходжень, ведення інвентарного і безінвентарного обліку, формування книги сумарного обліку, формування стандартних вихідних форм, перевірка на дублетність і ін.

Модуль "Пошук" - це підсистема, за допомогою якої користувач здійснює пошук, перегляд і замовлення необхідних документів. Підсистема "Пошук" створюється в двох видах:

усередині локальної мережі;

за допомогою Інтернет/Intranet-технології: пошук і замовлення документів здійснюється через стандартний браузер (починаючи з версії 1.6 окрема програма АБІС "МАРК - SQL Internet 1.6".

Модуль “Комплектування” — підсистема, в якій реалізуються функції замовлення і обліку документів, контролю надходжень, формуванню звітних бухгалтерських документів.

Модуль “Абонемент” – підсистема, яка виконує функції реєстрації користувачів, видачі і повернення документів, забезпечується можливість формування статистичних звітів.

Модуль «Періодика» призначений для обліку періодики, що надходить до бібліотеки.

Система нового покоління "Марк-SQL" - комплексна автоматизація бібліотечних процесів. Вона дає можливість створювати електронний каталог, обслуговувати читачів, вести статистику, виконувати замовлення літератури через Інтернет. У ній реалізовано сумісність з базами даних, створених за допомогою попередніх поколінь АІБС "Марк".

Окремою системою є варіант "Марк-SQL Internet", за допомогою якого здійснюється доступ до баз даних бібліотек з метою пошуку та перегляду документів для роботи через Інтернет.

АРМи:

· *локальний варіант: обробка; пошук; комплектування;

· *мережевий варіант: обробка; пошук; комплектування; абонемент; адміністратор; книгосховище;

· *"Марк-SQL": обробка; пошук; комплектування; абонемент; адміністратор. Має типовий Web-сервер пошуку, україномовний інтерфейс.

Програмна система ІРБІС

Перша версія цієї системи була розроблена в Державній публічній науково- технічній бібліотеці Росії в 1995 році. За роки, що минули, система пройшла шлях від скромної, з обмеженими можливостями, функціонуючої в MS-DOS, до істинно інтегрованої системи, що відповідає всім сучасним вимогам.

В системі реалізовано основні бібліотечні технології на основі взаємного функціонування п’яти автоматизованих робочих місць (АРМів). Система дозволяє створювати і підтримувати будь-яку кількість баз даних; пропонує технологію автоматичного формування словників, на основі яких реалізується швидкий пошук за будь-яким елементом запису або їх сполучення. Система підтримує традиційні "паперові" технології, дає можливості для отримання широкого спектру вихідних форм: листів замовлення, книги сумарного обліку, каталожних карток, бібліографічних покажчиків тощо.

Система пропонує засоби для ведення та використання таких інформаційно- лінгвістичних ресурсів, як: рубрикатор ДРНТІ, алфавітно-предметний покажчик до ББК та УДК, тезаурус, авторитетні файли.

Система включає технології, орієнтовані на використання штрих-кодів на екземплярах видань та читацьких квитках; дозволяє підключати повні тексти, графіку, таблиці, аудіо- та відеоматеріали, а також ресурси Інтернет.


Автоматизовані робочі місця: комплектатор; каталогізатор; читач; книговидача; адміністратор; має типовий Web-сервер пошуку, підтримка Z 39.50, український інтерфейс.

Програмна система ALEPH

Цю систему розроблено в Єврейському університеті (Ієрусалим) групою програмістів, аналітиків та бібліотекарів. Підтримку робіт по створенню нових версій перебрала на себе фірма Aleph Yissum. Супроводження Aleph для користувачів здійснює фірма ExLibris, представництво якої є, зокрема, і в Києві.

Програма Aleph - це інтегрована, підтримуюча багатомовність бібліотечна програма, яка має дуже гнучкий апарат адаптації до потреб конкретної бібліотеки і забезпечує комплексну автоматизацію всіх процесів бібліотечної технології. Інструментальні засоби дають змогу підтримувати графічні зображення і повні тексти документів; MARC- сумісні формати; ISO-стандарти; інформаційно-пошукові мови дескрипторного й класифікаційного типів з наявною в них системою посилань; авторитетні файли; штрихові коди (бар-коди); протоколи передачі даних для роботи в локальних, корпоративних і глобальних мережах; WWW-сервер, який надає широкий спектр послуг через Інтернет.

Модулі: адміністрування; каталогізування; книговидачі; МБА; інвентаризації (за штрих-кодами); реєстрації періодики; комплектування; штрафів; пакетних завдань; сервери Web, OCLC, Z 39.50.

Програмна система LIBER MEDIA

Програмну систему (ПС) Liber розроблено французькою фірмою Relais Informatique International. Liber працює під керуванням постреляційної системи керування базами даних Pick.

ПС Liber забезпечує комплексну автоматизацію основних процесів бібліотечної технології. Можливе каталогізування за скороченим, середнім і повним набором екранних форм, створюваних при встановленні Liber у конкретній бібліотеці. Є можливість обмінюватися даними з іншими системами у MARC-сумісних форматах. Контроль книговидачі передбачає наявність на книгах і читацьких квитках етикеток зі штриховими кодами та апаратури для зчитування таких кодів.

Liber має набір довідників, що служить основою для формування авторитетних файлів, які забезпечують роботу з предметними рубриками та підрубриками і семантичними зв’язками між ними.

Функції: каталогізування, комплектування, пошук для бібліотекаря, бюджет, друковані форми, модемний зв’язок, штрихкоди.

Програмна система "Бібліотека / УФД"

Систему, що забезпечує автоматизацію основних виробничих циклів бібліотеки, створено Українським фондовим домом на базі сучасних технологій і стандартів обробки та передачі інформації. До основних функціональних можливостей відносяться: обмін записами з іншими бібліотеками у форматі USMARC; забезпечення захисту інформації за рахунок процедури реєстрації користувача на сервері з визначенням його повноважень в залежності від групи; розподіл електронного каталога та тематичних каталогів за "власниками" - групами користувачів з визначенням прав доступу інших користувачів до цих каталогів.


Функції: комплектування; каталогізування; багатоаспект-ний пошук; видача документів; МБА; підтримка технологій роботи зі штрихкодами; підтримка доступу до електронного каталога в мережі Інтернет.

Сучасні автоматизовані бібліотечно-інформаційні системи, що реалізують комплексну автоматизацію бібліотечних процесів, дозволяють виконувати наступні функції комплектування:

а) планування замовлень книг, аудіовізуальних матеріалів і підписки на періодичні видання;

б) замовлення вищезгаданих видань;

в) контроль надходження замовлених видань, оформлення при необхідності рекламацій;

г) розподіл надходжень між бібліотеками (у міжшкільних бібліотечних об’єднаннях, корпоративних інформаційно-бібліотечних системах), зонами бібліотеки - медіатеки, структурними підрозділами бібліотеки;

д) ведення інвентарного й сумарного обліку надходжень і списань видань; е) статистичний облік і аналіз результатів і ходу комплектування;

ж) звірення (контроль) документів на дублікатність.

Відзначимо, що основні автоматизовані системи, використовувані в бібліотеках навчальних закладів («Марк», «Бібліотека», «ІРБІС» і ін.) передбачають автоматизоване виконання практично всіх перерахованих функцій. При цьому наявність модуля автоматизованого робочого місця „Комплектування” дозволяє вести:

формування й контроль виконання замовлення документів;

підписку на періодичні видання;

облік надходження видань і уведення інформації в електронний каталог;

підготовку даних для книги сумарного обліку;

інвентаризацію літератури;

друк вихідних документів;

формування запитів на списання видань, списання видань.