Лекція №12 Огляд бібліотечних програм

6. «Шкільна електронна бібліотека» («ШБІЦ-інфо»)

Бібліотека в школі – це інформаційний, освітній, культурно-дозвільний елемент освітнього середовища. Кожна бібліотека виробляє свою стратегію розвитку. Відмітна особливість бібліотеки школи – це функціонування її як соціальної системи в рамках іншої соціальної системи. У зв'язку з цим, вона виконує 80% потреб освітнього закладу.

Автоматизація будь-якої бібліотеки школи – це, в першу чергу, підвищення продуктивності і ефективності праці, поліпшення якості інформаційних послуг, усунення трудомістких і монотонних операцій. Комп'ютеризація навчального процесу, інформатизація освіти – без цих термінів вже не обійтися в сучасному світі.

Комп’ютерна система «ШБІЦ-інфо. Інформаційний фонд.» (далі – система ІФ) складається з інформаційної бази (інформаційного фонду) і довідково-пошукового апа- рату.

До інформаційного фонду включаються документи, що були опубліковані впродовж 2011-2013 рр. у виданнях:

•   Шкільний бібліотечно-інформаційний центр. Повне видання;

•   ШБІЦ. Бібліотечна робота;

•   ШБІЦ. Інформаційне забезпечення навчального процесу;

•   ШБІЦ-інфо. Нові надходження.

У системі змодельовано два бібліотечні процеси: бібліографічний пошук, формування списку потрібних документів — перший етап; пошук текстів цих докумен- тів — другий етап. Побудова саме такої моделі електронної системи зумовлена необхід- ністю ефективної роботи в умовах нині існуючих реалій у технічному оснащенні, кому- нікаційних засобах, які є в бібліотеках чи в інших користувачів.

Довідково-пошуковий апарат системи забезпечує роботу з чотирма катало- гами: Каталог 2011, Каталог 2012, Каталог 2013, Об’єднаний каталог. Перші три каталоги будемо називати річними, вони містять тексти документів. Об’єднаний каталог текстів не містить.

Користувач може шукати один або відразу кілька документів з певного пи- тання. Бібліографічний пошук і формування списку потрібних документів здійснюється за Об’єднаним каталогом. Пошук ведеться на масиві бібліографічних описів документів усього інформаційного фонду, який охоплюється трьома річними каталогами.

Результат пошуку видається у формі бібліографічного списку, який надалі використовується для пошуку тексту (текстів) у робочих каталогах. Бібліографічний список асоціюється із замовленням, яке надається бібліотекарю для пошуку літератури.

Після отримання бібліографічного списку користувач фіксує рік першого опублікування документа і звертається до відповідного річного каталогу в пошуку його тексту. Якщо різні документи опубліковані у різні роки, то користувач послідовно пра- цює з відповідними річними каталогами.

 

Запуск системи

 

Система автоматично запускається з компакт-диска програмою AUTORAN. exe. Якщо цього виконати не вдалося, потрібно вручну запустити програму SBIC_INFO. exe (знаходиться на диску). На екрані з’явиться заставка.


 

Для продовження роботи користувач звертається  до  Об’єднаного  катало- гу, а за умови відомого року опублікування документа — до одного з річних каталогів. З цією метою активізується відповідна клавіша на заставці.

Відкривається вікно, в якому містяться макети пошуку інформації (див. ниж- че скріншот).

  

У рядку управління подається назва системи, назва каталогу, назва вікна. Па- нель головного меню містить три операційні клавіші: «Назад», «Шукати», «Очистити» та одну допоміжну — «Інструкція». Перша з них застосовується для повернення системи до стану на крок назад, друга – для виконання пошуку за заданим макетом, третя – для очищення значень заданих реквізитів у макеті. Клавішею «Інструкція» викликається текст Інструкції користувача.

Робоча панель вікна має дві закладки: «Систематичний пошук» та «Алфавіт- ний пошук». Кожна із них має свій макет пошуку. Перелік реквізитів макетів подається безпосередньо на екрані. Перша закладка забезпечує пошук документів за систематич- ним упорядкуванням документів, друга — за алфавітним упорядкуванням.

 Систематичний пошук

 Систематичний пошук спирається на інформаційну модель системи «ШБІЦ- інфо». Тому, для успішного засвоєння правил систематичного пошуку доцільно поперед- ньо ознайомитися з проектним документом «Структура і склад комп’ютерної системи

«ШБІЦ-інфо» (див. Портфель).

Інформаційна база системи має чотири ієрархічні рівні побудови:

•   підсистема;

•   вид інформації;

•   класифікація інформації;

•   вид документа.

Відповідно побудований і макет систематичного пошуку, який складається з чотирьох однойменних реквізитів. Для їх заповнення використовуються довідники і класифікатори, котрі подаються на екрані у вигляді випадаючих списків або ж в окре- мих вікнах.

 

Для заповнення реквізитів «Підсистема» та «Вид інформації» слід керувати- ся такими визначеннями.


До підсистеми «Навчальний процес» відноситься інформація, яка стосу- ється функцій:

•   попредметного навчання школярів і попредметного методичного за- безпечення (навчальна інформація)

•   позапредметного методичного забезпечення навчального процесу та фахової підготовки педагогічних працівників (фахова інформація);

•   організації навчального процесу (організаційна інформація).

До підсистеми «Виховний процес» відноситься інформація, яка стосу- ється функцій:

•   виховання, загальноосвітньої і пізнавальної підготовки школярів (ви- ховна і пізнавальна інформація);

•   педагогіки у сферах виховання і загальноосвітньої підготовки школя- рів (фахова інформація);

•   організації виховного процесу і дозвілля школярів (організаційна ін- формація).

До підсистеми «Адміністративне управління школою» відноситься ін- формація, яка стосується функцій адміністративного управління на- вчальним закладом (організаційна інформація).

До підсистеми «Бібліотечно-інформаційне обслуговування» відносить- ся інформація, яка стосується функцій:

•   користування бібліотечно-інформаційним фондом (інформація ко- ристувача);

•   професійної підготовки бібліотекаря (фахова інформація);

•   організації бібліотечно-інформаційного обслуговування (організа- ційна інформація).

Для заповнення реквізита «Класифікація інформації» використовуються три класифікатори: Класифікатор навчальної інформації (КНІ), Класифікатор загальноос- вітньої інформації (КЗІ), Класифікатор функціональної інформації (КФІ). Застосування того чи іншого класифікатора залежить від виду інформації (значення реквізита «Вид інформації»). При цьому, система автоматично пропонує користувачу потрібний кла- сифікатор.

 

Заповнення реквізита «Класифікація інформації» згідно з КЗІ та КФІ здій- снюється шляхом простої вибірки відповідного значення. Заповнення цього ж реквізита згідно з КНІ передбачає послідовне використання кількох додаткових довідників: нав- чальних предметів, класів, навчальних програм, розділів, тем, питань.

Результатом  роботи  з  КНІ  стає  складений  шифр  і  складена  назва  реквізита.

Шифр має таку структуру: ХХ.Х.ХХ.ХХ.ХХ.ХХХ.ХХХ,  де

ХХ-Предмет 

Х-Ступінь школи 

ХХ-Клас 

ХХ-Програма 

ХХХ-Розділ

ХХХ-Тема Питання

У назві реквізита «Класифікація інформації» кожній складовій шифру ставиться у відповідність її назва з довідника. Таким чином, назви з довідників утворюють єди- ну складену назву реквізита. Між собою назви з довідників розділяються знаком «/» (слеш).

Наприклад:

Шифр:  43.3.11.02.00.001.000

Назва: Історія України / Старша школа / 11 клас / Історія України. Програма ЗНЗ

5 – 11 клас / Радянсько-німецькі договори 1939 року і західноукраїнські землі. Радянізація західноукраїнських земель.

Реквізит «Вид документа» заповняється з Довідника видів документа. Для кожного виду інформації передбачено свій довідник.

Користувач у ході заповнення макету пошуку може задавати не всі рекві- зити, а обмежиться окремими із них. Наприклад, якщо вибрана лише підсистема, то користувач отримає бібліографічний список документів, які віднесені в інформаційній базі до цієї підсистеми. Кожний наступний заповнений реквізит «звужує» рамки пошу- ку і, врешті, подає список за видом документа.

Після заповнення всіх пошукових реквізитів необхідно натиснути клавішу

«Шукати» на панелі головного меню. Відкриється Список вибраних документів.

 

Алфавітний пошук

 

Мета алфавітного пошуку — отримання бібліографічного Списку вибраних документів за: прізвищем автора, ключовими словами, словами з назви документа, сло- вами з назви електронного додатка. Найбільш застосовуваним є пошук за прізвищем автора та словами з назви документа. Нижче наводиться скріншот макету пошуку.


 Слова для пошуку можуть бути скорочені, тобто містити лише перші кілька букв кореня слова. Рекомендується уникаючи ставити його закінчення

Надається можливість комбінованого пошуку, тобто заповнювати в макеті одночасно два і більше реквізити: наприклад, «Автор» і «Слова з назви документа». У цьому випадку пошук «звужується» і результат отримується більш точним.

Після заповнення пошукового реквізита (реквізитів) необхідно натиснути клавішу «Шукати» на панелі головного меню. Відкриється Список вибраних документів.


Робота зі Списком вибраних документів. Формування Бібліографічного списку-замовлення

 

У цьому підрозділі описується робота зі Списком вибраних документів для Об’єднаного каталогу. Мета – аналіз списку і формування Бібліографічного списку - замовлення для пошуку текстів потрібних документів.

Вікно «Список вибраних документів» складається з головного меню, панелі умов пошуку, робочої понелі.



Головне меню містить чотири операційні клавіші: «Назад», «Друк списку»,

«Вибірка», «Упорядкування», а також допоміжну – «Інструкція».

Перша з клавіш застосовується для повернення системи до стану на крок назад; друга – для друку Списку; третя – для вибірки окремих бібліографічних описів за кри- теріями користувача (формування Бібліографічного списку); четверта – для упорядку- вання Списку (систематичного або алфавітного).

Панель умов пошуку носить довідковий характер і постійно нагадує корис- тувачу про задані умови пошуку.

До робочої панелі включено власне Список вибраних документів, який пред- ставлений у вигляді переліку бібліографічних описів. У квадратних дужках поряд з на- звою «Список...» вказується кількість вибраних документів.

Кожний бібліографічний опис ліворуч має місце для галочки — відмітки ви- бору. Аналізуючи Список вибраних документів, користувач робить відмітки тих із них, тексти яких він хоче переглянути. Після чого натискає клавішу «Вибірка». Потрібні до- кументи подаються на екрані у вигляді Бібліографічного списку-замовлення.


 

Отриманий список можна упорядкувати за систематичною чи алфавітною ознакою (клавіша «Упорядкування»). Після чого роздрукувати його або зберегти у файл (клавіша «Друк списку»).

Особливості роботи з окремими клавішами.

Клавіша «Вибірка» - забезпечує формування Бібліографічного списку- замовлення. Повторне натискання на клавішу повертає користувача на крок назад до повного Списку вибраних документів. Для того, щоб зняти відмітку зі всіх помічених документів потрібно у вікні кликнути правою кнопкою мишки. Відкриється контекстне меню, у якому слід вибрати потрібну дію – «Скинути виділення».

Клавіша «Упорядкування» - забезпечує упорядкування (сортування) Спис- ку вибраних документів за систематичною ознакою (систематичне упорядкування) або за алфавітом у прізвищах авторів, назв документів (алфавітне упорядкування). Систе- матичне упорядкування передбачає розміщення документів в такій ієрархії:

вид інформації навчальний предмет (для навчальної інформації) – вид документа.

При початковому відкритті Список подається в алфавітному упорядкуванні.

Клавіша «Друк списку» - готує Бібліографічний список-замовлення до дру- ку. При цьому, на екран подається список. Після чого правою клавішею мишки слід від- крити контексте меню і натиснути «Друк». Для збереження списку у файл необхідно скористатися клавішею «Зберегти».

 Пошук і перегляд тексту документа в річному каталозі

 

Маючи на руках Бібліографічний список-замовлення, користувач звертаєть- ся до річних каталогів для пошуку в них текстів документів. Структура і побудова річ- них каталогів аналогічна структурі і побудові Об’єднаного каталогу. Відрізняються вони лише наявністю в річних каталогах текстів документів. Тому, пошук документів у річних каталогах здійснюється за тими ж правилами, що і в Об’єднаному.

Вибираючи макет пошуку (систематичний чи алфавітний) слід врахувати на- ступне:

•  систематичний пошук передбачає повторення тих же операцій із за- повнення макету, які були зроблені у роботі з Об’єднаним каталогом. Тому такий пошук більш трудомісткий і складний;

•   простіше використовувати алфавітний пошук. Знаючи з Бібліогра- фічного списку-замовлення прізвище автора, користувачу достатньо у відповідному полі набрати прізвище або навіть кілька його почат- кових букв. За цими значеннями комп’ютер одразу видасть Список вибраних документів заданого автора серед яких можна вибрати по- трібний документ.

Для ознайомлення з текстом документа в річних каталогах (вікно Список ви- браних документів) передбачена окрема панель з назвою «Додатки». Крім цього, право- руч кожної позиції міститься іконка , яка свідчить про наявність в інформаційній базі тексту документа.

Поряд з назвою панелі проставляється кількість додатків до даного докумен- та, включаючи власне текст документа. Панель розгортається лише для тих документів, які мають повний текст разом з електронними додатками. Панель можна згорнути (роз- горнути) клавішею «Текст».

У панелі «Додатки» перелічені тексти, які додаються до виокремленого кур- сором (полосою) бібліографічного опису. Першим у переліку завжди наводиться текст документа у форматі pdf. Наступними розміщені додатки до цього документа (якщо вони є). Додатки можуть бути подані в різних форматах.

Для перегляду тексту документа чи додатка необхідно двічі кликнути миш- кою на їх назві або ж на іконці. Далі з текстом можна виконувати дії, що передбачені системою.