Лекція №6 Автоматизовані бібліотечно-інформаційні системи (АБІС)

4. Автоматизовані робочі місця в структурі АБІС

Автоматизоване робоче місце (АРМ) – індивідуальний комплекс технічних і програмних засобів, що призначений для автоматизації професійної праці бібліотечного працівника і забезпечує підготовку, редагування, пошук і видачу на екран і друк необхідних йому документів і даних.

Автоматизоване робоче місце забезпечує бібліотекаря всіма засобами, необхідними для виконання певних функцій. АРМ об'єднує програмно- апаратні засоби, що забезпечують взаємодію фахівця з персональним комп’ютером, надає можливість введення інформації та її виведення на екран монітору, принтер або інші пристрої. Як правило, АРМ є складовою частиною АБІС.

АРМ спрямоване на:


1)   вирішення певного класу завдань, об'єднаних загальною технологією обробки інформації, єдністю режимів роботи й експлуатації, що характерно, наприклад, для фахівців відділу бібліографії, каталогізації;

2)    формалізацію професійних знань, тобто можливість за допомогою АРМ самостійно автоматизувати нові функції і вирішувати нові завдання в процесі накопичення досвіду роботи з системою;

3)      модульна побудова, що забезпечує сполучення АРМ з іншими елементами системи обробки інформації, а також модифікацію і нарощування можливостей АРМ без переривання його функціонування;

4)   ергономічність, тобто створення для користувача комфортних умов праці і дружнього інтерфейсу спілкування з системою.

Важливе завдання АРМ – підтримка функціонування АБІС та взаємодії між іншими АРМ і зовнішніми БД. Так, для АРМ бібліографа інформація надходить із різних відділів (каталогізації, комплектування тощо), проте БД, словники, таблиці є спільними для всіх фахівців, водночас один об'єкт (документ) на різних АРМ може ідентифікуватися по-різному.

АРМ є професійно орієнтованою інформаційно-обчислювальною системою, що працює як автономно, так і в мережі. Його традиційно організовують за функціональною ознакою. Воно забезпечує діалогову інформаційну взаємодію користувачів і оперативний доступ до централізованих баз даних.

Основними функціями АРМ можуть бути: введення, накопичення та зберігання інформації; її пошук за заданими ознаками; виконання прикладних програм оброблення інформації; видача результатів у потрібному вигляді; контроль усіх етапів оброблення інформації; автоматичне протоколювання робочих процесів; відображення інформації та результатів її оброблення на екрані комп’ютера тощо.

Для будь-якого АРМ характерні такі спільні ознаки:


o       доступність   користувача до сукупності технічних,                     програмних, інформаційних засобів;

o      розміщення обчислювальної техніки безпосередньо на робочому столі користувача;

o     можливість створення та вдосконалення проектів автоматизованої обробки даних у конкретній сфері діяльності;

o здійснення обробки даних самим користувачем. Стандартним набором АРМ АБІС є:

1.  АРМ «Адміністратор»;

2.  АРМ «Каталогізатор»;

3.  АРМ «Комплектатор»;

4.  АРМ «Абонемент» і (або) АРМ «Читач»;

5.  АРМ «Книговидача».

АБІС можуть включати і інші АРМ.

АРМ «Адміністратор» – це програмно-технічний комплекс, головними функціями якого є виконання загальносистемних завдань (диспетчеризація, злагоджена робота окремих АРМ, зв'язок з зовнішніми мережами і системами, зміст загальних баз даних в актуальному стані і т. д.). В основному з таким АРМ працює фахівець, який добре знає як загальне, так і спеціальне програмне забезпечення АБІС.

АРМ «Каталогізатор» – це програмно-технічний комплекс, пов'язаний з формуванням електронного каталогу, введенням даних відповідно до міжнародних форматів уявлення бібліографічної інформації, коригуванням та поповненням бази даних. Зазвичай в АБІС кілька АРМ «Каталогізатор» з'єднані в єдину локальну мережу, за якими сидять бібліотекарі, що спеціалізуються на формуванні каталогу (каталогізатори).

АРМ «Комплектатор» – це програмно-технічний комплекс спеціалістів, що займаються комплектуванням бібліотечного фонду.

АРМ «Абонемент» і (або) АРМ «Читач» – це програмно-технічний комплекс, призначений для обслуговування читачів і працівників бібліотеки,


що дозволяє їм здійснювати автоматизований пошук необхідної інформації в електронному каталозі. Зазвичай пошук проводиться по основних елементах БО (автор, назва, дата випуску і ін.), ключовими словами з різними обмеженнями і т. д. Можна використовувати логічні операції (булеві оператори) «І», «АБО», виключення і ін., які істотно уточнюють запит, а значить і дозволяють швидко і ефективно знаходити потрібну інформацію.

АРМ «Книговидача» – це програмно-технічний комплекс, що виконує функції видачі літератури читачам бібліотеки, відповідно до їх замовлень. В деякі АБІС включають АРМ «Періодика», призначене для здійснення комплектування фонду періодичних видань та контролю за їх надходженнями