Практичне заняття №19. Тема. Заходи кримінально- правового характеру.

Виконати письмово та усно (файл прикріпити для подальшої перевірки)

Задача 1. Т. вчинила умисне вбивство свого чоловіка. Під час досудового розслідування в неї розвинувся реактивний психоз. Лікарсько-експертною комісією було рекомендовано направити Т. до психіатричного закладу на лікування. У зв’язку з цим суд звільнив Т. від кримінальної відповідальності і застосував до неї примусові заходи медичного характеру. Чи правильним є рішення суду?

 Задача 2. В ухвалі суду щодо Р. зазначено: «Вина Р. у вчиненні умисного вбивства з хуліганських мотивів повністю підтверджена, але у зв’язку з тим, що він визнаний неосудним, кримінальне провадження щодо нього підлягає закриттю, а сам Р. підлягає направленню на лікування до закладу з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом». Р. захворів після вчинення кримінального правопорушення. Чи правильним є рішення суду?

 Задача 3. За вчинення умисного тяжкого тілесного ушкодження М. було засуджено до п’яти років позбавлення волі. Відбувши половину строку  покарання, М. утік з місця позбавлення волі. Через сім років його затримали під час спроби вчинити крадіжку. Оскільки виникли сумніви щодо осудності М., його направили на судово-психіатричну експертизу. Комісією лікарів-психіатрів було встановлено, що М. перебуває в реактивному стані, який розвинувся на фоні травматичної енцефалопатії. За психічним станом він не здатний усвідомлювати свої дії та підлягає направленню на примусове лікування до психіатричного закладу.  Яке рішення має прийняти суд? 

Задача 4. К. порушив чинні на транспорті правила (ст. 291 КК України). Під час досудового розслідування йому була призначена судово-психіатрична експертиза, оскільки він перебував на обліку у лікаря-психіатра. Висновком лікарсько-експертної комісії було підтверджено, що К. страждає на біполярний афективний розлад, через що його було визнано обмежено осудним та рекомендовано направити на лікування до закладу з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом. Згодом слідчий прийняв рішення про закриття кримінального провадження щодо К. через відсутність складу кримінального правопорушення, а саме, тяжких наслідків діяння.  Чи можуть бути застосовані до К. примусові заходи медичного характеру? 

 Задача 5. Т. вчинив суспільно небезпечне діяння, не пов’язане з посяганням на життя інших осіб. Суд застосовував до нього примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги із посиленим наглядом. Через шість місяців лікар-психіатр, який здійснював лікування Т., направив до суду заяву про заміну обраного заходу щодо Т. на госпіталізацію до психіатричного закладу із суворим наглядом через погіршення психічного стану хворого.  Яке рішення має прийняти суд?